Polityka Cały Film Online Po Polsku

Polityka Cały Film Online Po Polsku

  • Rating
    Brak ocen

Movie Details

Tytuł
Polityka Cały Film Online Po Polsku
Opis
Polityka Cały Film Online Po Polsku
Gatunek:
Dramat
Aktorzy
Iwona Bielska, Marcin Bosak, Janusz Chabior, Andrzej Grabowski, Wojciech Kalinowski, Ewa Kasprzyk, Antoni Królikowski, Daniel Olbrychski, Tomasz Oświeciński, Maciej Stuhr, Zbigniew Suszyński, Zbigniew Zamachowski
Tagi:
Polityka Cały Film Online Po Polsku

Polityka Cały Film Online Po Polsku

Żaden film w tym roku, nie wzbudził takiego zainteresowania jeszcze przed premierą, jak “Polityka”. Trzeba oddać Patrykowi Vedze, że czego, jak czego, ale talentu marketingowego odmówić mu nie można.

Gorzej jednak jest z samym filmem – najbardziej wyczekiwana premiera roku rozczarowuje. Zarówno jeśli chodzi o warsztat i artystyczne walory, jak i o jej polityczny potencjał. Przede wszystkim “Polityka” nie spełnia swojej podstawowej obietnicy: nie odsłania przed widzem ukrytego zaplecza polskiej polityki. Nikogo, kto choć trochę interesował się polską sceną polityczna w ostatnich kilku latach, nic w nowej produkcji Vegi nie zaskoczy. Otrzymujemy ekranizację newsów, memów, afer, politycznych plotek i domysłów – i to na ogół dość nieświeżych, bo sprzed dwóch, trzech lat.

photo.title   photo.title   photo.title

Polityka Patryk Vega 2019

Film Vegi operuje na bardzo powierzchniowym poziomie. Skupiamy się na przywarach i niecnotach poszczególnych polityków, nie na systemowych mechanizmach, psujących polską demokrację.

Politycy w filmie Vegi to skorumpowani, przaśni socjopaci. Nie wiemy jednak, czy to polityka przyciąga takie jednostki, czy też demoralizuje wcześniej uczciwe i empatyczne osoby. Jeden z wątków przedstawia relacje ekscentrycznego ministra obrony i jego młodego szefa gabinetu politycznego. Chłopakowi, ściągniętemu do MON prosto po studiach, od razu sodówka uderza do głowy: zaczyna wysyłać rządowe limuzyny po burgery do Maca, każe oficerom sobie salutować, zaczyna wymuszać łapówki. Mimo brawurowej kreacji Antoniego Królikowskiego ta postać po prostu nie przekonuje. Nie wiemy, skąd w niej taka bezczelność i poczucie bezkarności. Nie mamy okazji zobaczyć, jak władza zmienia młodego człowieka – a to mogłaby być naprawdę ciekawa historia.

 Oglądaj Online Cały Film Polityka

Jak to często bywa w kinie Vegi, w “Polityce” w wielu miejscach widać inscenizacyjne niechlujstwo. Talent tego reżysera polegał jednak na tym, że niezależnie od tego, jak źle napisane i słabo wyreżyserowane byłyby jego filmy, to jednocześnie potrafiły przykuć uwagę najbardziej sceptycznego widza i wciągnąć go w to, co dzieje się na ekranie. W “Polityce” jest z tym różnie – jak większość filmów autora “Botoksu”, także ten składa się z luźno ze sobą powiązanych wątków, których poziom jest bardzo nierówny. Bronią się dwa. Pierwszy, o romansie żonatego posła rządzącej partii z młodszą kobietą jest nieźle napisany i zabawny. Drugi, zamykający film, zabiera nas do obozu opozycji, która okazuje się w niczym nie lepsza od partii rządzącej. Zbigniew Suszyński, jako lider opozycji Pacyna, przekonująco kreuje najbardziej chyba oślizgłą postać w filmie.

Aktorstwo jest najmocniejszą stroną “Polityki”. Vega zawsze miał oko do nieoczywistego castingu i prowadzenia aktorów. Także tu poza wspomnianymi Królikowskim i Suszyńskim mamy sporo brawurowych kreacji. Zbigniewa Zamachowskiego w roli ojca-dyrektora z Torunia, Janusza Chabiora jako szefa MON czy Tomasza Sapryka w roli demonicznego ministra specsłużb.

Czasem jednak nawet najlepsi aktorzy rozbijają się w “Polityce” o słaby scenariusz – najlepiej widać to w przedziwnym wątku o bliskiej, przyjacielskiej (a może nie tylko) relacji rozwijającej się między wszechwładnym Prezesem rządzącej partii a jego rehabilitantem.

Gdzie obejrzeć Polityka Patryka Vegi?

Choć twórcy bronią się, że to dzieło fikcji, “Polityka” jest filmem z kluczem, bez trudu rozpoznamy w niej postacie z pierwszych stron gazet. Postać wzorowana na Macierewiczu jest tylko wariatem ta na Beacie Szydło – tępą wieśniaczką, która gubi się na politycznych salonach. Jakkolwiek krytycznie ocenialibyśmy tych dwoje, to o wiele bardziej nieoczywiste persony, z których można wycisnąć dużo więcej.

Stereotypy to jednak podstawowa myślowa jednostka “Polityki”. Film nie tyle odkrywa przed widzami prawdę, co potwierdza ich przesądy: że polityka to błoto, wszyscy kradną itd. Czy dla utwierdzenia się w tym sądzie będzie się chciało widzom siedzieć ponad dwie godziny w kinie?